Хистероскопия
Определение:
Хистероскопията е процедура, при която се използва малка камера, за да се огледа вътрешността на матката. Оглеждайки лигавицата на матката могат да се открият и отстранят патологични образувания
Има два вида хистероскопията:
- Диагностична, при която само се оглежда маточната кухина и се установява проблема.
- Оперативна (хистерорезекция), при която под визуален контрол могат да се извършват малки оперативни интервенции в кухината на матката.
Индикации:
За диагностича хистероскопия:
- Обилно или нетипично генитално кървене,
- Необяснен стерилитет
За оперативна хистероскпия:
- Отстраняване на полип - Хистероскопоията е най-добрият метод за отстраняване на полипи на матката, тъй като той се изрязва от основата си под визуален контрол, а не на сляпо, както е при кюретаж (абразио).
- Отстраняване на миомен възел - малки миомни възли, които са разположени във вътрешността на матката (субмукозни миоми) и водят до обилно кървене могат дасе изрежат чрез хистерорекция.
- Отстраняване на вътрематочни сраствания
- Отстраняване на септум на матката - септумът на матката, който често води до проблеми при забременяването може много лесно да бъде отстранен с помощта на хистерорезекция.
- Откриване и изваждане на спирала, когато тя не се подава от матката и не може да бъде извадена при гинекологичен преглед.
- Ендометриална аблация - при обилни менструални кръвотечения без патологична причина за него е възможно цялата лигавица, покриваща кухината на матката, да бъде изгорена (аблация на ендометриума) или отстранена (резекция на ендометриума). По този начин значително намалява гениталното кръвотечение и се избягва по-тежката операция хистеректомия (отстраняване на матката).
Процедура.
Хистероскопията обикновенно се извършва под анестезия - обща или регионална. При диагностична хистероскопия понякога може да бъде извършена и без анестезия. След това маточната шийка внимателно се разширява посредством диалатори.
Въвежда се оптиката с камерата в кухината на матката. Въвежда се течност или газ, които да раздуят маточната кухина, за да може да се огледа.
В зависимост от находката може да се направи биопсия (да се вземе малко материал от кухината чрез щипка или с кюрета - абразио/кюретаж)
Ако се усатнови полип, миома или друга патология те могат да бъдат изрязани посредством електрическа бримка. Също Може да се изреже/изгори маточната лигавица, за да намалее гениталното кървене (аблация/резекция на ендометриума).
Рискове:
Хистероскопията е безопасна манипулация с нисък риск, но както всяка операция и при нея са възможни определени усложнения.
- Перфорация на матката - много рядко усложнение - когато някой от оперативните инструменти пробие матката. За щастие повечето перфорации на матката зарастват от самосебе си без да е необходимо допълнително лечение. Може да се наложи наблюдение 1-2 дена в болницата. Евентуални рискове при перфорация възникват, ако при перфорацията е пробит кръвоносен съд, водещо до кървене или при перфорация на черво. В такива случаи би се наложила допълнителна операция/лапароскопия. Такива усложнения са изключително редки.
- Травма на шийката - малки разкъсвания на шийката. Обикновенно е достатъчно да се тампонират докато спре кървенето , в някой случаи може да се наложат шевове на шийката.
- Инфекции - рядко усложнение. Предотвратява се с антибиотична профилактика.
- Вътрематочни сраствания - рядко могат да се образуват сраствания в кухината на матката. Понякога това може да доведе до менструални болки, проблеми със забременяването.
- В Медицински Комплекс „Майчин Дом" Варна се използва най-модерна техника биполярен резектоскоп, при който като разтвор се ползва физиологичен серум. По този начин е невъзможно да се направи едно от сериозните усложнения при хистероскопия, от навлизане на голямо количество разтвор в кръвта.
След операцията:
Пациентките се събуждат и са готови да бъдат изписани до няколко часа след операцията, след като се уверим, че няма обилно кървене. Пoвечето пациенти са готови да се върнат към ежедневните си дейности и работа в рамките на 1-2 дена. Може да имат леки болки или крампи, които се повлияват от НСПВС (аналгин, аспирин, аулин). Нормално е да има леко до умерено кървене, което може да продължи до 2седмици. Трябва да се избягва употребата на тампони и секс 1-2 седмици след процедурата.
При засилване на болката , повишаване на температурата над 38 градуса, обилно генитално кървене или зловонно течение от влагалището пациентката трябва са се обади на лекуващия си лекар